Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Když voda zabíjí

Když voda zabíjí



Hyperhydratace, aneb když voda zabíjí

Máte doma pejska „vodomila“, nebo ho naopak musíte přemlouvat ke každé koupačce? Už jste slyšeli pojem hyperhydratace? Pokud netušíte, co to znamená, zbystřete. Hyperhydratace je intoxikace vodou a nastává v případě, že pes pozřel větší množství tekutiny najednou. Nemusí se ani jednat o aportování do vody, nebo chytání vody z hadice. Bohužel stačí i vypitá miska naráz a problém je na světě.

Převodnění organismu a jeho následky

Co se v těle psa při intoxikaci vodou děje? Jaké příznaky intoxikace provází, a co dělat pro záchranu psa? Při otravě vodou tělo nestihne vstřebat celé množství tekutiny, ledviny nejsou schopny vše filtrovat a organismus zažívá šok. Dojde ke zředění krevní plazmy a tím poklesne obsah sodíku v krvi, což způsobí nerovnováhu mezi buňkami a dochází k rozvratu vnitřního prostředí. Buňky pak otékají a následně otékají i vnitřní orgány včetně mozku.

Jaké jsou příznaky otravy vodou?

  •  Pes se hůře pohybuje, může padat do strany a být malátný
  • Někdy začne kolabovat, nebo upadne do křečí
  • Dalším příznakem mohou být skleněné oči, nebo nadměrné slinění

Prevence, prevence a zase prevence

Nejlepší ochranou před hyperhydratací je zkrátka hyperhydrataci předejít. Jako majitel psa musíte myslet za něj, konat dříve, než bude pozdě. Bohužel až 80 % případů převodnění organismu končí smrtí psa.  

Jak intoxikaci vodou předcházet?

  •  Vždy dbejte na to, aby měl pes přístup k misce s vodou, zejména v letních měsících (musíte zabránit delšímu časovému úseku žízně).
  • Hlídejte množství spolykané vody při vodních radovánkách, včas psa z vody odvolejte.
  • Aportování do vody, chytání vody z hadice a jiné vodní aktivity musí probíhat pod dohledem majitele, který vyhodnotí adekvátně situaci.

 

Co dělat v případě otravy pejska vodou?

Pokud pes pojmul větší množství tekutiny najednou, musíte ho dopravit na nejbližší veterinární kliniku. První pomoc může poskytnout jen lékař, nikoliv laická veřejnost. Psovi podáváme infuzní roztok do žíly. Roztok vyrovná nepoměr sodíku v krvi. Dále pak podáváme léky na odvodnění, případně i na otok mozku. Vše probíhá pod dozorem veterináře, který musí sledovat reakce zvířete a kontrolovat stav krve pomocí opakovaného laboratorního vyšetření.

Další zajímavá témata najdete zde.